Print

Wyspa Hvar

Written by Janusz Kowal on . Posted in Travel

W 2008 roku wybraliśmy się do miejscowości Sveta Nedjelja na wyspie Hvar. Wyspa Hvar to królowa dalmatyńskich wysp.  Znana jest ze sprzyjającego śródziemnomorskiego klimatu z łagodnymi zimami, przyjemnie ciepłym latem i dużą liczbą słonecznych dni (ponad 2700 godzin rocznie). Mieszkaliśmy w Villa Irmig u państwa Lilly i Damir Privora. Tak nam się spodobało, że byliśmy tu jeszcze w 2009 i 2012 roku.

Wyspa Hvar nazywana jest perłą Adriatyku. Magazyn Traveler umieścił Hvar na liście 10 najpiękniejszych wysp na świecie. O ile oddzielenie od stałego lądu może być postrzegane jako wada, to jednocześnie daje ochronę przed zanieczyszczeniem powodowanym przez zakłady przemysłowe, wszystko to, co niestety przynosi cywilizacja. Wyspa Hvar jest nazywana "lawendową wyspą", ponieważ znajdują się tutaj największe uprawy lawendy w Chorwacji. Znajdziemy tu również , stare drzewa oliwne, winnice, niespotykaną jedność człowieka i przyrody. Niestety w dostępnych w Polsce przewodnikach (nie wymienię nazw, ale wystarczy przejść się do księgarni by się przekonać) o Chorwacji wyspa Hvar zajmuje co najwyżej dwie strony rozdziału o środkowej Dalmacji, a opisywane są jedynie miasta Hvar i Stari Grad. O Hvarze można napisać dość grubą książkę, bo każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Na wyspę można dostać się promem, katamaranem lub małym samolotem.

Promy kursują na trasach:

  • Split - Stari Grad (Hvar), płynie ok. 2h
  • Drvenik - Sućuraj (Hvar), płynie ok. 30min

Samochody na promie

Miłośnicy śródziemnomorskich miasteczek mają w czym wybierać: Hvar, Jelsa, Stari Grad, Sucuraj, Vrboska. Jeżeli ktoś woli spokojniejsze miejsca to powinien poszukać ich w wioskach na południowej stronie wyspy: Milna, Sveta Nedjelja, Zavala, Ivan Dolac. Można również znaleźć wiele zakątków z plażą, przy których jest tylko kilka domów. Również miłośnicy nocnego życia znajdą coś dla siebie w mieście Hvar lub Jelsie.

Jelsa

Łódki w Jelsie

Pitve i Tunel Pitve

Mała wioska pośrodku wyspy, w której znajduje się tunel łączący południową i północną stronę wyspy pomiędzy miasteczkiem Jelsa a wioską Zavala, ma 1400m długości. Przejazd przez tunel Pitve to niezapomniane wrażenie. Tunej jest dość wąski, na szerokość może w nim zmieścić na jeden osobowy samochód, a w dwóch miejscach są mijanki, dlatego wjazd do tunelu jest sterowany sygnalizacją świetlną. Czasami sygnalizacja nie działa, np. po ulewie, wtedy trzeba zajrzeć do tunelu i jak nic nie jedzie to szybko pędzić na drugą stronę. Gdy  Do 2009 roku przejazd przez tunel Pitve był jedynym sposobem na dotarcie do takich wiosek jak Sveta Nedjelja, Ivan Dola, Zavala.

Domy w Pitve

Stari Grad

Podwórko w Starim Gradzie

Tutaj każdy ma łódkę

Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja (Święta Niedziela) jest małą, liczącą 148 mieszkańców wioską położona u podnóża najwyższego szczytu wyspy Hvar - Sveti Nikola (626m). Jest usytuowana na stromym i skalistym południowym zboczu góry. Mieszkańcy wioski trudnią się uprawą winorośli, rybołówstwem i turystyką. W chwili obecnej do wioski można dostać się na dwa sposoby: z Jelsy przez tunel Pitve lub z Hvaru szutrową drogą wybudowaną w 2009 roku. Położenie wioski od strony otwartego morza powoduje, że nawet w najgorętrze dni czuć lekki orzeźwiający powiew wiatru czego czasami brakuje w miejscowościach od strony lądu. Teraz myślę że miałem po prostu wielkie szczęście znajdując tą kwaterę, to jest to co lubię - taki mały koniec świata. Villa Irming, gdzie przebywaliśmy znajduje się nad samym morzem, na działce porośniętej sosnami, dzięki czemu nawet w czasie największych upałów jest przyjemnie. Drzewa dające cień, hamaki w sam raz na popołudniowy wypoczynek, no i ten widok na morze z tarasu - bezcenny. Gospodarze chętnie integrują się z turystami. Minusy też się znajdą - daleko z Polski. Pani Lilly Privora jest mistrzynią gotowania, a lokalne potrawy w jej wykonaniu to najczystsza rozkosz dla podniebienia.

Wioska widziana z góry

Drzewo rosnące na skale - symbol wioski

Plaża Exotic

Vrboska

Najmniejsze miasteczko na Hvarze, położone w głębi zatoki, pośród gęstego sosnowegolasu. W środku miasta mała wysepka oraz kanał z kilkoma mostkami, z tego powodu nazywaną „Małą Wenecją”.

Mostek na kanale

Brusje, Velo Grablje

Przy starej drodze ze Stari Gradu do Hvaru znajdują się małe wioski Brusje, Velo Grablje.

Velo Grablje

Wjeżdżając do Brusje (od strony Velo Grablje) bardzo często można zobaczyć pasącego się osiołka lub kozy.

Osiołek w okolicy Brusje

Plaże

Plaże na Hvarze są przede wszystkim kamienisto-żwirowe i położone są w zatoczkach otoczonych lasami sosnowymi lub niskim zaroślami. Na Hvarze znajdują się też naturalne piaszczyste plaże,  położone po stronie północnej wyspy, a to ze względu na to, że wiatr północny (bura) i fale od strony północnej są silniejsze od tych z południowej strony. Dlatego też i żwirek na plażach żwirowych po tej stronie wyspy jest drobniejszy i bardziej odpowiedni dla dzieci. Płytkie piaszczyste plaże w głęboko wciętych w ląd zatokach możecie znaleźć w okolicach Jelsy i w zatoce Mlaska w pobliżu Sucuraja, a także z południowej strony na plaży „Česminica” w Sućuraju. Najbardziej malownicze plaże na wyspie to: Zarace, Dubovica, Lucisce, Exotic. Ale jedno jest pewne, gdziekolwiek nie znajdziecie się na wyspie Hvar, czeka na Was krystalicznie przejrzyste i czyste morze!

 Corey Dickerson Womens Jersey
FaLang translation system by Faboba